JEDNA ZABAWA A TYLE KORZYŚCI!

 

Wielu rodziców zastanawia się jak wspierać swoje dziecko w pozytywnym rozwoju. Jak sprawić, żeby było kreatywne i samodzielne. Jak wpłynąć na jego rozwój emocjonalny i eksploracyjny. A to prostsze niż myślimy. Wystarczy dać mu dwie rzeczy. I nie przeszkadzać.

Wystarczy kartka papieru i… kredki.

Korzyści jakie płyną z rysowania są niekończącą się listą. To nie tylko rozwijanie motoryki małej i przygotowanie do pisania w przyszłości. To rozwój na bardzo szerokiej płaszczyźnie. Czy wiecie, że rysowanie rozwija zarówno lewą, jak i prawą półkulę mózgową? Że wpływa na kreatywność i pomysłowość, nawet jeśli początkowo dziecko nie potrafi jeszcze narysować nawet kółka? Na początku to zawsze są zwykłe bazgroły, dla nas, ale już te kilka kresek daje dziecku wielką radość.

Zanim napiszę o tych wszystkich zaletach, mam jeden apel: NIE PRZESZKADZAJCIE dziecku, gdy rysuje. Nie pokazujcie, że tak się rysuje psa, a tak choinkę. W rysowaniu nie chodzi o to, by robić coś „poprawnie”. Tu nie ma poprawności. Słońce nie musi być żółte, a trawa zielona. Nie musi. Pozwólcie dzieciom na kreatywność, na rozbudzenie fantazji i rysowanie po swojemu. Tylko w ten sposób unikniecie w przyszłości słów: „nie umiem”. Bo dziecko umie, potrafi. Nawet jeśli my patrzymy na rysunek i w zasadzie… nic konkretnego nie widzimy.

Dorośli posługują się pismem, żeby o czymś opowiedzieć. Dziecko, które jeszcze nie zna liter, wyraża swoje emocje i otaczający go świat za pomocą rysunków. Nie mówmy mu więc jak ma myśleć i co ma zauważać. To jego wyobraźnia i twórcza praca.

  1. Wyobraźnia i kreatywność to więc podstawowa zaleta posługiwania się kredkami.
  2. Rozwijanie umiejętności motorycznych – to kolejna. Początkowo dziecko nie potrafi prawidłowo trzymać kredki. Ale to faza poznawcza, którą musi przejść. Od trzymania jej całą dłonią i ruszania całą ręką, po prawidłowe rysowanie, gdy nauczy się trzymać palcami. Właśnie w ten sposób postępuje rozwój.
  3. Koncentracja – nawet jeśli początkowo to zaledwie minuta, czas ten będzie się wydłużał wraz z nabytymi umiejętnościami. W ten sposób dziecko uczy się skupienia, a jak wiemy, przyda się ono już w szkole.
  4. Wzmacnia zdrowie psychiczne – pomaga się wyciszyć. Rozluźnia malucha i pomaga zapomnieć o trudnych sytuacjach.
  5. Wzmacnia poczucie własnej wartości – uwielbiam tę dumę w oczach dzieci, gdy kończą rysunek a potem chwalą się nim. Dziecko lubi być z siebie zadowolone, a wykonany rysunek to idealny sposób na myślenie o sobie: jestem dobry!
  6. Wytrwałość – mimo, że dzieci bywają różne, większość z nich motywuje się do tego, by skończyć zaczętą pracę. Dlatego tak ważne jest chwalenie ich za włożony wysiłek.
  7. Wrażliwość – dzieci dostrzegają rzeczy, które są niewidoczne dla dorosłych. Tę cechę warto pielęgnować, zamiast się jej pozbywać.
  8. Przygotowanie do nauki pisania – wyćwiczona rączka szybciej i sprawniej poradzi sobie ze szlaczkami, a potem literkami.
  9. Fajny sposób na spędzenie wolnego czasu – zdecydowanie fajniejszy i bardziej efektywny niż włączenie bajki (co samo w sobie nie jest złe, ale rysowanie to lepszy zamiennik) czy uruchomienie gierki.
  10. I najważniejsze – wcale nie trzeba mieć zdolności plastycznych czy manualnych, żeby rysując świetnie się bawić.

 

Wybór kredek czy flamastrów  jest naprawdę duży. Od ołówkowych, przez świecowe, po pastele i inne rodzaje. Nie ograniczajmy się do jednego, chyba, że to ulubiony naszego dziecka. Obserwujcie swoje maluchy podczas rysowania, chwalcie za wysiłek, a za jakiś czas nie będziecie mogli oderwać dzieci od kartki papieru. Serio, wiem co mówię.

Mam dla Was i Waszych Małych Artystów fantastyczny konkurs. Pokażcie domową galerię dzieł sztuki (prac plastycznych) swojego dziecka – np. lodówkę z pracami przypiętymi na magnesach, tablicę korkową z rysunkami – każdą formę ekspozycji prac Waszego dziecka. Stwórzmy prawdziwy pokaz małych dzieł. Swoje fotki zostawcie w komentarzu na moim profilu FB. Bawimy się od 16 do 22 sierpnia br. Najciekawsze zdjęcia nagrodzę dużymi zestawami produktów (kredek i flamastrów) od BIC Kids. A zwycięzców będzie aż pięciu!:) Wyniki ogłoszę do 27 sierpnia! Regulamin konkursu jest dostępny TUTAJ.

Wpis powstał we współpracy z marką BIC.