BABSKIE SPRAWY

 

Usiadłyśmy na kanapie we dwie, kiedy młodsze córki już spały. Zazwyczaj wszystkie trzy idą do łóżek w tym samym czasie, ale nie dziś. Dziś nasza kolej na ‘babskie sprawy”, czy zabawa… w rozmowę. Gra nie ma żadnych zasad, poza jedną: nie ma tematów tabu.

Dzięki naszym babskim rozmowom rozwiązałyśmy już wiele jej dziecięcych problemów. Zrozumiała skąd się biorą dzieci, dlaczego ludzie umierają i skąd się bierze zakochanie. Rozmawiałyśmy o tym, dlaczego czasem ludzie się kłócą, o tym co sprawia nam przykrość, o swoich marzeniach i lękach. Co więcej, myślę, że te chwile bardzo zbliżają nas do siebie i budujemy piękną więź.

Tym razem postanowiłam wykorzystać to, że kilka dni temu stała przed lustrem… i nic jej się nie podobało. Ma zaledwie siedem lat, to dobry okres na to, by pojawiły się pierwsze kompleksy. Chcę wychować ją na pewną siebie i odważną kobietę, a to bardzo “babskie”.

 

Jakie cechy, twoim zdaniem są najważniejsze u ludzi?
Hmmm, ludzie powinni być dobrzy, mili i… uczynni.
A wygląd jest ważny?
(milczy) …. tak naprawdę to nie jest ważny. Brzydcy ludzie też mogą być dobrzy…
Bo wiesz, wydawało mi się, że dla ciebie jest ważny. Ostatnio spędzasz dużo czasu przed lustrem.
Chcę ładnie wyglądać, ale nie wszystko mi się podoba, na przykład moja twarz…
Ja uważam, że jest ładna. A co ci się w sobie najbardziej podoba?
Włosy. Oczy. I skóra.
A z cech charakteru?
Jestem miła, koleżeńska… I mądra. Ale nie umiem szybko biegać.
A co potrafisz świetnie robić?
Ładnie rysuję i czytam. Dobrze tańczę, potrafię rozśmieszyć moje siostry.
Zobacz jaka jesteś niesamowita. Masz ładne włosy, oczy i skórę. Potrafisz wiele rzeczy robić dobrze. Koleżanki i koledzy cię lubią, bo jesteś miła. Dobrze się uczysz i jesteś mądra. To chyba cechy fajnej dziewczyny, co?
… Masz rację mamo.

Poproś kogoś dorosłego, żeby wymienił swoje zalety. Będzie miał problem. O wiele łatwiej mówi się o wadach, a nie dostrzega pozytywnych cech. Dzieci z większą łatwością mówią o sobie dobrze. Byłoby cudownie, móc zachować tę umiejętność.

Może warto próbować?