NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO NA TAKIE ZMIANY

 

Nigdy nie żyłam przesadnie ekologicznie. Oczywiście, mam świadomość jakie zagrożenia niesie ze sobą człowiek dla naszej planety, ale tak jak chyba większość z nas, w pewnym momencie pomyślałam sobie: a cóż ja mogę, taki jeden człowieczek? Ocalić planetę? A potem dotarło do mnie, że to podobnie jak z wyborami. Idę głosować na swoich kandydatów i oddaję tylko jeden głos. A ten głos jest ważny. Bo jak się nazbiera tych pojedynczych głosów, to robi się ich całkiem sporo.

Dobrze jest więc od najmłodszych lat uczyć dzieci odpowiednich zachowań i wyrabiać w nich zdrowe nawyki. Pokazując im, że małymi, prostymi sprawami również dbamy o Ziemię , powodujemy, że dzieci czują się za nią odpowiedzialne. A to piękne jest przecież.

To do konkretów. W jaki sposób uczyć najmłodszych, na co zwrócić uwagę i jak im tłumaczyć dlaczego ekologiczne zachowania mają znaczenie?

  1. Segregowanie śmieci – podstawowa czynność domowa. Dlaczego to robimy? Otóż dlatego, że segregacja pozwala nam na kolejnym etapie na przetworzenie ich w procesie recyklingu i wykorzystanie odpadów do dalszego przetwarzania, a więc: do stworzenia nowego produktu. Tym sposobem nie niszczymy środowiska kolejnymi śmieciami. Na przykład segregacja makulatury powoduje zmniejszenie wycinki drzew na produkcję papieru. To przemawia do dzieci.
  2. Oszczędzanie wody – chociaż nasza planeta w większości pokryta jest wodą, jedynie 1% niej jest.. wodą pitną. Na świecie zwiększa się ilość ludzi, więc i spożycie i wykorzystanie wody jest większe, a to oznacza, że jeśli nie będziemy jej oszczędzać to w którymś momencie może się po prostu skończyć. Globalne ocieplenie i susze również nam w tym nie pomagają. Dlatego zwracam uwagę na to, by krany zawsze były dobrze dokręcone, a woda nigdy się nie marnowała. Coraz częściej dzieci korzystają z prysznica, a nawet jeśli zdecydują się na wannę to wiedzą, że nie należy przesadzać z ilością wody. I wiedzą, że nasza zmywarka to najlepszy sposób na ograniczenie zużycia wody, więc problem wciąż odnoszonych naczyń do zlewu się skończył.
  3. Nie kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy – te najszybciej lądują w śmietniku, co powoduje, że zwiększamy ilość odpadów. Oczywiście, łatwiej jest wytłumaczyć starszemu dziecku, że „nie potrzebujesz tej zabawki”, ale warto tłumaczyć już maluchom, dlaczego świadome zakupy są ważne.
  4. Oszczędzamy zużycie prądu – nie tylko dla mniejszych rachunków, choć to ważny aspekt, ale również po to, by mniej go produkowano. A im mniej prądu się produkuje, tym nasze środowisko jest zdrowsze. Pokazanie kominów elektrowni, w naszym przypadku, zrobiło duże wrażenie na dzieciach. W końcu „dym” mimo filtrów, jednak dostaje się do powietrza. Warto zacząć od najprostszych rzeczy: wyłączać światło, gdy nie jest potrzebne.
  5. Sadzimy drzewa – Już przedszkolaki wiedzą, że rośliny to tlen. Wiedzą co może się stać, gdy zacznie się wycinać je na potęgę. Mamy ogród, więc co jakiś czas pojawia się u nas nowe drzewko.
  6. Za małe ubrania przekazujemy komuś innemu – nie dość, że robimy coś dobrego, to jeszcze zmniejszamy ilość odpadów. Dwa w jednym. Radość obdarowanej osoby i radość dzieciaków.
  7. Czytamy o ekologii – nie, wcale nie ekologiczne podręczniki. Książeczki dla dzieci, które w prosty i przyjemny sposób przekazują wiedzę, której ja nie byłabym w stanie przekazać. Dzieci łapią w mig wszystkie informacje, a dbanie o środowisko staje się dla nich ważne.
  8. Zastąpienie baterii jednorazowych wielorazowymi akumulatorkami – Jakiś czas temu, w związku z dość dużym zużyciem baterii w naszym domu (tak, zabawki robią robotę!) przekonaliśmy się, że akumulatorki GP ReCyko,  są dla nas odpowiedniejsze. Przede wszystkim ograniczają zakup kolejnych, nowych, jednorazowych baterii, a wydane środki na akumulator, w przeliczeniu, szybko się zwróciły. Nie gromadzimy już „tony” zużytych baterii i staramy się by nasz dom był bardziej  Eko 2.0. Przy okazji skończył się problem „nieszczekającego psa” czy „niegrającego instrumentu”, bo nagle baterie się skończyły.                Czy wiecie, że ponad 10% z nas przyznaje, że zużyte baterie i sprzęt elektroniczny wyrzuca po prostu do śmieci? Warto od początku uczyć, że baterie oddaje się do specjalnych punktów, że nie można ich po prostu ot tak, sobie wyrzucić. Takie punkty w swojej okolicy można bardzo łatwo znaleźć, korzystając z wyszukiwarki: TUTAJ. Jest ich całkiem sporo. Wystarczy wejść na stronę, wybrać na mapce swoje województwo i pokaże Wam się dłuuuuga lista z adresami punktów, w których możecie oddać zużyte baterie.

Na stronie www.promocjamamymoc.pl rusza fantastyczny konkurs, który pomoże Wam w przejściu na życie bardziej ekologiczne. Aby wziąć w nim udział trzeba wykonać dane wyzwanie, które publikowane jest co kilka – kilkanaście dni. Do wygrania są atrakcyjne nagrody: produkty GP ReCyko.

To kolejny etap nauki dzieci dbania o planetę.

Nie generujmy tylu odpadów. Dajmy przykład dzieciom, one często nas obserwują i zamiast słuchać… naśladują.

 

* Badanie przeprowadzone przez Spotlight Research na zlecenie GP Battery (Poland) Sp. z o. o., metodą CAWI w czerwcu 2021

Niby tylko jeden człowiek. Jedna rodzina. Jedna wioska. Ale to MA ZNACZENIE. Bo planeta Ziemia też jest jedna.

Wpis powstał we współpracy z marką GP ReCyko.