ulubione gry dla całej rodziny

NASZE ULUBIONE GRY DLA CAŁEJ RODZINY.

 

Jestem tym typem matki, który nie bawi się z dziećmi lalkami, w sklep, czy inne zabawy, w których trzeba wymyślać sobie postać i odgrywać jej rolę. Nie lubię tego na maksa, dlatego tego nie robię. Kiedy jednak któraś z córek wyciąga puzzle albo grę planszową to siedzę pierwsza chętna do zabawy.

Tego rodzaju gry nie tylko przynoszą frajdę dzieciom i kupę śmiechu, ale są bardzo ważne w rozwoju dziecka. Ćwiczą spostrzegawczość, refleks, myślenie logiczne, planowanie i rozwijają kreatywność. Nie jest łatwo jednak znaleźć grę, w którą równie chętnie zagrają przedszkolaki, jak i starsze dzieci. Często bowiem te starsze nie chcą grać w “zabawy dla maluchów”. Ale jest wiele wyjątków, które udało mi się znaleźć.

Poniżej przedstawiam Ci listę gier, w które bardzo chętnie gramy całą rodziną. Kolejność jest przypadkowa, bo zazwyczaj miewamy “fazy” na którąś z nich. Jak następuje ta faza to potrafimy męczyć grę codziennie wieczorem przez kilka tygodni. Tę samą. Potem faza mija i zaczyna się kolejna. Jestem pewna, że wśród tych wymienionych znajdziecie taką, która stanie się Waszą naj naj.

ULUBIONE GRY DLA CAŁEJ RODZINY

1. UNO

Gra polega na pozbyciu się wszystkich kart, które otrzymasz w trakcie rozdania. Talia składa się z 19 kart czerwonych, 19 kart żółtych, 19 kart niebieskich i 19 kart zielonych oraz dodatkowych kart funkcyjnych. Każdy z graczy dostaje w na początku gry 7 różnych kart, a jedną kładziemy na środku odwróconą tak, aby wszyscy widzieli jej kolor i cyfrę. Teraz pierwszy gracz musi dopasować ze swoich kart taką, która będzie miała albo ten sam kolor, albo tę samą cyfrę (przykładowo: na stole leży niebieska czwórka, gracz może położyć dowolną kartę niebieską lub czwórkę innego koloru). Jeśli nie masz pasującej karty, bierzesz nową z talii. Karty funkcyjne dodają atrakcyjności grze.
Dzieciaki szybko łapią zasady. Moje młodsze dziewczyny miały pięć lat, gdy zaczęliśmy w to grać, a jeśli chodzi o Martynę to jedna z jej ulubionych gier do dziś.

ulubione gry dla całej rodziny

ZNAJDZIESZ JĄ TUTAJ (KLIK)

2.  GRZYBOBRANIE

Tę grę znają chyba wszyscy, ale jest tak wiele różnych plansz, że postanowiłam pokazać Ci naszą ulubioną od Treflików 🙂 Zabawa polega na przejściu całej planszy za pomocą rzutów kostką i zebraniu jak największej ilości grzybów w swoim koszyczku. Grzyby jadalne to punkty, które zbieramy, trujące odejmują nasze punkty. Bardzo fajna zabawa dla całej rodziny bez względu na wiek.

ZNAJDZIESZ JĄ TUTAJ (KLIK)

3. PEŁNY KURNIK

Pełna śmiechu gra, w której trzeba zbierać jajka, hodować kurczaki i zbierać kury uważając na przebiegłego lisa i ptasią grypę. Na początku trzeba pomagać młodszym dzieciom, ale gra toczy się na oczach wszystkich graczy (niczego nie ukrywamy jak w grach karcianych), więc nie ma z tym problemu. Potem jak dzieci załapią reguły to chcą grać w tę grę niemal cały czas. Wygrywa ten gracz, który zapełni swój kurnik dorosłymi kurami.

ulubione gry dla całej rodziny

ZNAJDZIESZ JĄ TUTAJ (KLIK)

4. ZGADNIJ KIM JESTEM

Jest wiele różnych wersji tej gry. Mieliśmy nawet kilka, ale ta jest zdecydowanie najfajniejsza. Gra dla dwóch osób (my gramy na zmiany, reszta kibicuje). Każdy z graczy wybiera lub losuje obrazek z jedną z postaci. Nie pokazuje jej przeciwnikowi. Gra polega na odgadnięciu, którą postać ma osoba przeciwna, za pomocą zadawania pytań, na które można odpowiedzieć tylko “tak” lub “nie” (przykładowo: czy twoja postać ma okulary? Czy twoja postać ma ozdobę we włosach? itp.). Wygrywa oczywiście ta osoba, która odgadnie jako postać jako pierwsza.

ulubione gry dla całej rodziny

ulubione gry dla całej rodziny

ZNAJDZIESZ JĄ TUTAJ (KLIK)

5. BYSTRE OKO

Mamy tu dwie fajne gry. Pierwsza: BĄDŹ PIERWSZY – której celem jest zebranie jak największej ilości obrazków z przedmiotami/zwierzętami. Prowadzący grę pokazuje obrazek, gracze na planszach szukają danego przedmiotu/zwierzęcia. Kto pierwszy znajdzie, naciska dzwonek. I druga: BINGO – tu również zbieramy obrazki, ale już na innych zasadach.

ulubione gry dla całej rodziny

ZNAJDZIESZ JĄ TUTAJ (KLIK)

6. DOBBLE

W tę grę można grać na kilka sposobów. Najpopularniejsza wersja to znalezienie znaku wspólnego. Gracze otrzymują okrągłe karty, a jedną kładzie się na środku, tak by znaki na niej były widoczne dla każdego. Osoba, która pierwsza znajdzie taki znak kładzie kartę na tę środkową. Wygrywa gracz, który jako pierwszy pozbędzie się wszystkich kart. Gra ćwiczy refleks do perfekcji.

ZNAJDZIESZ JĄ TUTAJ (KLIK)

7. NOGI STONOGI

Rzucając kostkami gracze starają się zdobyć jak najwięcej butów dla swoich stonóg. Muszą podejmować decyzje ile butów i w jakich kolorach chcą zdobyć. Wygra gracz, którego stonoga posiadać będzie najwięcej butów. Gra posiada dwie wersje: dla młodszych graczy i dla starszych. Pomaga opanować sztukę podstawowego liczenia i daje naprawdę dużo frajdy.

ulubione gry dla całej rodziny

ZNAJDZIESZ JĄ TUTAJ (KLIK)

8. TWISTER

Bardzo popularna gra, dzięki której co jakiś czas sprawdzamy kto w rodzinie ma najlepszą kondycję. Za pomocą strzałki losuje się kolejny ruch (przykładowo: lewa stopa na czerwone pole, prawa ręka na żółte pole itp).

ZNAJDZIESZ JĄ TUTAJ (KLIK)

9. PIGGY POP – NIE PĘKAJ PROSIACZKU

Gracze rzucają kostką, która pokazuje jakiego hamburgera powinien zjeść prosiaczek. Na spodzie hamburgera znajduje się cyfra. Po wrzuceniu posiłku do buzi prosiaczka gracz naciska głowę prosiaka tyle razy ile wskazywała cyfra. Naciśnięcie powoduje, że brzuch zwierzaka się powiększa. Przegrywa ten gracz, któremu pęknie pasek w spodniach prosiaczka. Proste. I zabawne.

ZNAJDZIESZ JĄ TUTAJ (KLIK)

10. ZINGO

Zinger losuje dwie płytki. Należy jak najszybciej zapełnić swoją kartę płytkami z obrazkami. Bardzo fajna gra, przydatna w okresie nauki czytania. Był okres kiedy moje dzieci nie chciały grać w nic innego.

ZNAJDZIESZ JĄ TUTAJ (KLIK)

U nas dziś dziewczyny postawiły na Bystre Oko, więc kiedy to czytasz to pewnie gramy lub zaraz zaczniemy 😀