UCIESZ SIĘ NA JEJ WIDOK – CZYLI WSPÓŁCZESNY PORADNIK DLA MĘŻCZYZN

“The Good wife’s guide” czyli “Poradnik Dobrej Żony” z 1955 roku to książka, która przeznaczona była dla licealistek. Mówiła o tym, co zrobić, by… zadowolić męża. Serio. Dziś, kiedy kobiety są wolne i wyzwolone, czytanie jej wzbudza w nas jedynie głośny śmiech. Niestety, wciąż istnieją mężczyźni, dla których rady zawarte w poradniku są właściwe. Gorąco komentują (zwłaszcza w internecie) punkt po punkcie. Ciężko w to uwierzyć, ale w naszych domach wciąż zbyt wiele… szowinistycznych świń. Po prostu.

A gdyby tak odwrócić role i stworzyć mini poradnik dla mężczyzn? Ja widzę to tak:

1. Z poradnika dla kobiet: Przygotuj obiad. Zaplanuj go wcześniej, nawet poprzedniego wieczora, tak by potrawa czekała na jego przyjście. W ten sposób dajesz mu znać, że myślałaś o nim i przejmujesz się jego potrzebami. Wracający do domu mężczyzna jest głodny, a perspektywa dobrego posiłku jest niezbędną częścią ciepłego powitania.

Z mojego poradnika dla mężczyzn: Nie czekaj na obiad. Zaplanuj wcześniej, że jutro nikt w domu nie gotuje. Poprzedniego wieczora powiedz jej, że kupisz coś w drodze z pracy. Koniecznie zapytaj na co ma ochotę. Z posiłkiem w ręce ciepłe powitanie masz gwarantowane.

 

2. Z poradnika dla kobiet: Przygotuj się. Odpocznij 15 minut, byś była odświeżona na jego przyjście. Popraw makijaż, zawiąż wstążkę na włosach i zadbaj, abyś wyglądała promiennie. Pamiętaj, że on wraca z pracy, gdzie przez cały dzień patrzył na zmęczonych ludzi.

Z mojego poradnika dla mężczyzn: Nie wymagaj od niej, że będzie czekała na ciebie w kusej sukience, pełnym makijażu i nienagannej fryzurze. Pokochałeś ją nie tylko za wygląd. Jeśli ma ochotę się pomalować to świetnie, jeśli nie, też dobrze. Zmęczeni ludzie? Ona też ma prawo do zmęczenia.

 

3. Z poradnika dla kobiet: Posprzątaj. Przed jego przyjściem jeszcze raz spójrz na mieszkanie. Upewnij się, że nie ma porozrzucanych książek i zabawek. Odkurz stoły.

Z mojego poradnika dla mężczyzn: Przeszkadzają ci zabawki na podłodze? To je podnieś!

 

4. Z poradnika dla kobiet: Zminimalizuj wszystkie hałasy i przygotuj dzieci. Umyj im ręce i buzie, uczesz włosy i przebierz je. Na czas jego przyjścia wyeliminuj hałas zmywarki, suszarki i odkurzacza. Zachęć dzieci, aby były cicho.

Z mojego poradnika dla mężczyzn: Wróciłeś z pracy? Świetnie. Teraz możesz spędzić czas z dziećmi. Czekały na ciebie pół dnia, nasłuchiwały kiedy w końcu wejdziesz do domu. Czas się pobawić. Odpoczniesz jak będą spały. Jesteś ich tatą, nie sponsorem rodziny.

 

5. Z poradnika dla kobiet: Szczerze uciesz się na jego widok.

Z mojego poradnika dla mężczyzn: Jeśli ona nie cieszy się z twojego powrotu do domu to znaczy, że rano przesadziłeś. Przeproś. To nie boli. I sam uciesz się na jej widok.

 

6. Z poradnika dla kobiet: Wysłuchaj go.Być może masz wiele ważnych rzeczy, o których chcesz mu opowiedzieć, ale moment jego przyjścia nie jest właściwy. Niech mówi pierwszy – pamiętaj, jego tematy konwersacji są ważniejsze niż twoje.

Z mojego poradnika dla mężczyzn: Miałeś ciężki dzień? Cóż, zdarza się. Być może ona wcale nie miała lżej? Chcesz się wygadać? Mów, ale naucz się też słuchać.

 

7. Z poradnika dla kobiet: Nie narzekaj, gdy wróci późno, wychodzi bez ciebie lub nie wraca na noc. Musisz zrozumieć, że w ciągu dnia on ma dużo stresów, które musi odreagować.

Z mojego poradnika dla mężczyzn: Poszła do kosmetyczki? Biega? Wisi na telefonie od godziny i plotkuje z przyjaciółką? Musi odreagować. Każdy powinien mieć swój sposób, ale tylko taki, który nie rani drugiej osoby.

 

8. Z poradnika dla kobiet: Nie podważaj jego sądów i poczynań. Pamiętaj, że to on jako pan domu, postępuje sprawiedliwie i rozmyślnie. Nie masz prawa tego kwestionować.

Z mojego poradnika dla mężczyzn: Jeśli zachowasz się jak dupek, to ona ma prawo nazwać rzeczy po imieniu. Nie jesteś Alfą i Omegą, nie jesteś ideałem. Im szybciej to zrozumiesz, tym lepiej dla ciebie. Każdy ma prawo do pomyłek, a żona ma prawo zwrócić ci uwagę.

 

9. Z poradnika dla kobiet: I na koniec … Dobra żona zawsze zna swoje miejsce.

Z mojego poradnika dla mężczyzn: Dobra żona zna swoje miejsce. Jest ono przy mądrym, rozsądnym i fajnym mężu.