NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA PRZEZ DZIECI

 

To co najbardziej urzeka mnie w dzieciach to chęć zdobywania nie tylko nowych umiejętności, ale również wiedzy. Z przykrością obserwuję, że my dorośli, wraz z wiekiem przestajemy dociekać, szukać, interesować się nowościami. Bardzo często przeczytaną lub usłyszaną informację traktujemy jako pewnik i nie zastanawiamy się nad tym dlaczego tak jest.

Każdy rodzic mający dziecko, które nauczyło się wypowiadać słowo „dlaczego”, wie o czym piszę. Dla nas niebo jest niebieskie i tyle. Dziecko drąży, pyta, „a dlaczego nie czerwone?”. Tej ciekawości świata nam brakuje, dlatego często pytania maluchów nas zaskakują. Można przyznać, że nie zna się odpowiedzi na jakieś pytanie i tak jest najłatwiej, można też razem wyszukać jej w internecie lub książkach. Ale można również skorzystać z mojej ściągi, którą pomogła mi przygotować książka „Powiedz mi dlaczego?”. Kupiłam ją Martynie na urodziny w Smyku. Codziennie przed snem omawiamy kilka pytań. Szczerze polecam. Dziecko nie będzie w stanie zaskoczyć Was pytaniem z kosmosu.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA PRZEZ DZIECI

(treść nie jest przepisana z książki, omówiłam ją samodzielnie, tak, żeby od razu było Wam łatwiej)

Dlaczego pada deszcz?Chmury składają się z maleńkich kropel wody. Kiedy krople się połączą, stają się bardzo ciężkie i nie potrafią utrzymać się w powietrzu. Wtedy spadają na ziemię w postaci deszczu.

Dlaczego niebo jest niebieskie?Tak naprawdę światło słoneczne składa się z siedmiu kolorów tęczy. Powietrze jednak nie przepuszcza wszystkich tych kolorów, a do naszych oczu dociera najwięcej niebieskiego.

Dlaczego pojawia się tęcza? – Żeby zobaczyć tęczę trzeba stanąć tyłem do słońca i popatrzeć w kierunku, w którym pada deszcz. Słońce oświetla krople deszczu, a krople te odbijają światło dając siedem kolorów.

Dlaczego dostajemy gęsiej skórki? – Gęsia skórka chroni nas przed zimnem. Kiedy czujemy powiew zimnego powietrza nasze włoski na ciele unoszą się, żeby zatrzymać ciepło przy skórze. To taki nasz niewidzialny płaszcz.

Dlaczego odczuwamy ból? – Choć ból jest nieprzyjemny to jest potrzebny. Czasem może uratować nam życie. Gdy nas coś boli to nasze ciało alarmuje nas, że coś jest nie w porządku i należy uważać albo się leczyć.

Dlaczego robimy siusiu? – Wszystkie napoje zawierają składniki, które są nam potrzebne i takie, których nie potrzebujemy. Właśnie ten bezużyteczny płyn znajduje się w pęcherzu (zbiorniczku w dole brzucha), który kiedy się napełni trzeba opróżnić.

Dlaczego lew jest królem zwierząt? – Ponieważ jest jednym z najtrudniejszych do pokonania zwierząt. Wszyscy boją się jego ryku i bardzo szybko biega.

Dlaczego kury nie latają, chociaż mają skrzydła? – Kury potrafią wzbić się nieco ponad ziemię, ale ich ciało jest zbyt ciężkie, a skrzydła zbyt słabe, by mogły unieść kurę ku niebu.

Dlaczego ptaki odlatują do ciepłych krajów? – Zimą bociany, gęsi czy jaskółki nie znalazłyby tutaj pożywienia. Wylatują tam, gdzie nie ma śniegu a jest wiele traw i owadów do zjedzenia. Na wiosnę znów wracają.

Dlaczego samoloty zostawiają białe smugi na niebie? – W powietrzu znajdują się drobne kropelki wody, których my nie widzimy. Kiedy leci samolot jego silniki są gorące. Właśnie pod wpływem tego gorąca kropelki łączą się ze sobą tworząc chmurę w kształcie wstęgi. Po jakiś czasie znów się rozdzielają.

Dlaczego gwiazdy świecą? – Dlatego, że są ogromnymi kulami ognia. Wytwarzają bardzo dużo światła. Kiedy je obserwujemy wydają się malutkie, bo są bardzo daleko od nas.

Dlaczego babcia i dziadek mają siwe włosy? – Nasze włosy posiadają pewien barwnik, który nadaje im kolor. Kiedy starzejemy się tego barwnika jest coraz mniej. Nie mają już czym się zabarwić i stają się siwe.

Powyższe pytania to tylko kropla w oceanie dziecięcych pytań.

Ale musicie przyznać, że przydatna. Poszerzajmy swoją wiedzę, nawet jeśli nas coś nie interesuje. Na pewno za jakiś czas dziecko będzie dociekać skąd się biorą fale na morzu albo dlaczego mówi się, że lis jest sprytny. Na wiele pytań nie znam jeszcze odpowiedzi, ale poczułam się głodna wiedzy z każdym pytaniem córek i muszę przyznać, ze często zdobywanie tej wiedzy sprawia mi więcej radości niż im.