SPOSOBY NA KREATYWNE ZAJĘCIA DLA DZIECI – BEZ TV I BEZ RODZICÓW :)

 

Nadchodzą jesienne pluchy. Czujecie to? Krótkie dni, długie wieczory, a pracy wciąż tyle samo. Latem nie ma problemu, dzieciaki większość czasu spędzają na świeżym powietrzu. A teraz ani świeżego powietrza, ani odpowiedniej pogody. Poza dniami kiedy faktycznie będziemy mieć prawdziwą, polską, złotą jesień przygotujmy się na deszcze i pochmurne, zimne dni… Pojawia się pytanie: Czym zająć wtedy dzieci? A jeszcze trudniejsze: Czym zająć je, by pobawiły się same, bez naszej ingerencji i zaangażowania? Nie oszukujmy się, czasem mama nie może być na 100 procent, a telewizja i komputer to słabe wybory. Zwłaszcza kiedy zimne dni dłużą się w nieskończoność.

 

Moje propozycje, które przygotowałam wraz z partnerem, marką zabawek SMIKI dostępną w sieci sklepów SMYK:

 

1. Kolorowanki, wycinanki, wyklejanki, kredki, farby, łamigłówki – wszystko czym dziecko lubi się zająć. Może po prostu kolorować, rysować, wyklejać itd. To zawsze zajmuje dzieci na dłuższy czas.


Zobaczcie ten zestaw (TUTAJ) CUDA można robić 🙂

 

 

 

 

A jeśli dziecko lubi pieczątki, listy i karteczki to na pewno sprawdzi się ten zestaw TUTAJ:

 

 

 

 

I kolejna kreatywna zabawka:

 

 

 

Albo plecak do kolorowania:

 

 

 

A teraz coś co moje dziewczyny kochają, ja trochę mniej ze względu na brokat, a mój mąż wcale 😀 Będziemy musiały po kryjomu dokupić ze 3 zestawy, serio 😀

 

 

 

 

 

2. Gazety. Zaproponuj, by dziecko samodzielnie wycinało przedmioty i postaci z gazet, a potem ułożyło z tego obrazek. Wycięte elementy można nakleić na kartę i stworzyć własny obraz.

 

3. Gry planszowe. Maluchy lubią w nie grać, zwłaszcza jeśli rodzeństwo ma jakąś ulubioną planszówkę.

 

4. Książki. Moje dziewczynki czasem bawią się w bibliotekę. Martyna czyta wtedy swoją książkę, a Lilka i Paula przeglądając inne, układają sobie historyjki. To też zajmuje im zawsze minimum godzinę. Ale w tym przypadku dziecko musi zostać wcześniej “zarażone” miłością do książek przez rodziców.

 

5. Piasek kinetyczny. Frajda dla dzieci. Nie jest drogi, ale zdecydowanie wart wydanych pieniędzy na chwilę spokoju.

 

6. Kartony, pudełka, słoiki, kubeczki papierowe – wszystko z czego można zbudować domek dla lalek, pluszaków, ludzików z klocków. Czasem wstyd się przyznać, ale w naszym domu ilość kartonów mogłaby wskazywać na to, że od czterech lat nie zdążyliśmy się rozpakować. A tymczasem to bardzo potrzebne rzeczy. W każdym z nich ktoś przecież mieszka.

 

7. Puzzle. Koniecznie takie przeznaczone dla dzieci w odpowiednim wieku, bo z doświadczenia wiem, że jeśli dziecko dostanie “zbyt trudny” obrazek to może się zniechęcić.

 

8. Masa plastyczna. Zobaczcie jakie propozycje ma marka Smiki (do kupienia jedynie w sklepach SMYK, w tym na smyk.com TUTAJ).

 

 

 

 

Kolejny zestaw kreatywny TUTAJ.

 

 

 

Albo prosty, zwykły zestaw z masą plastyczną Smiki:

 

 

 

 

 

 

9. Można również wykonać samodzielnie masę solną.


Przepis: 1 szklanka mąki, 1 szklanka soli, 1/3 szklanki wody. Wymieszać, ugnieść masę i gotowe. Masz pewność, że dziecka “nie będzie” w domu przez dłuuugi czas. Uformowane kształty można wysuszyć w piekarniku, a potem dodatkowo pomalować je farbami. Jesienią zawsze korzystamy z tego pomysłu.

 

10. Robótki ręczne. Tu moje propozycje dla starszych dziewczynek: torebka (TUTAJ)

 

 

 

 

Absolutny hit wśród dziewczynek, bransoletki (TUTAJ):

 

 

 

11. A teraz hit z mojego własnego dzieciństwa. Czysta kartka + kolorowanka + kalka. Rysowanie po kształtach, a potem odwzorowany obrazek na czystej kartce to prawdziwa frajda. Wyobraź sobie, że ja z moimi siostrami potrafiłyśmy tak rysować caluteńki dzień. Przerwy robiłyśmy tylko na posiłki.

 

12. Stare, koniecznie zniszczone już ubrania (wszystkie inne można przecież zawsze oddać komuś), z których można zrobić ubranka dla pluszaków. Dzieci obcinają rękaw takiej starej, niepotrzebnej bluzki lub sweterka, a potem wycinają w nim jeszcze dwie dziurki, w które pluszak “włoży” ręce. Tadam.

 

13. Tatuaże. To nie żart. Fajna pozycja dla dzieci, które zajmą się sobą na długo. Od razu uspokajam. Tatuaże schodzą przy pierwszej kąpieli.

 

 

 

14. Płyty ze znanymi piosenkami dla dzieci. Cicho co prawda nie będzie, ale za to wesoło.


15. Wszelkiego rodzaju klocki. Zawsze na czasie.

 

 

Wpis powstał we współpracy z marką SMYK.