NIE OCENIAJ!

Nie znam żadnej kobiety, która nie byłaby dumna z tego, że jest mamą. Każda z nas próbuje na swój sposób wychować swoje pociechy. Nie lubimy „cioć złota rada”. Niejednokrotnie musimy walczyć z własną mamą lub teściową, by nie wtrącały się w wychowywanie naszych dzieci. Czasem popełniamy błędy, ale nie chcemy się do nich przyznać i absolutnie nie godzimy się na to, by ktoś nam je wytykał.

Z ręką na sercu, nigdy nie zdarzyło ci się ocenić zachowania obcego dziecka? Nigdy nie pomyślałaś o kimś, że jest niegrzeczny, niewychowany albo niemiły? Pół biedy jeśli tak jak ja tylko pomyślisz. Bo wypowiadając się głośno jesteś zwyczajnie bezczelna. Dlaczego nie pozwalamy, by oceniano nasze dzieci a nam samym zdarza się oceniać zachowanie innych?

Przeczytaj uważnie poniższego maila:

„Droga nieperfekcyja mamo!

Piszę do Ciebie z prośbą, byś poruszyła lub zamieściła cały ten list na swojej stronie na facebook – temat tak zwanego,, złego wychowania dzieci ” nie raz spotkałam się z taką opinią i plotkami za plecami, że moje dziecko jest źle wychowane ,że ono -,,ani be ,ni me ,że nie powie dzień dobry” a ja mam dość tłumaczenia ,a nie zawieszę jej na szyi kartki z napisem ,,Jestem chora ”-mam dziecko chore na Mutyzm Wybiórczy -cóż to ? W skrócie strach przed mówieniem, przykre ale takich dzieci jest wiele jak i dzieci z innymi zaburzeniami, których nawet nie znamy.Więc zanim ocenimy czyjeś dzieci ,skrytykujemy, zastanówmy się, bo może wśród nich są dzieci chore, które nie wybrały sobie takiego losu i czasem może lepiej nie oceniać ? Bo jak to mówią ,,Mowa jest srebrem a milczenie złotem ” .
Pozdrawiam mama
Ps. Być może czytają to rodzice, których dzieci również mają takie problemy lub chciałyby zapoznać się z czym borykają się te dzieci i ich rodzice -polecam https://www.facebook.com/groups/mutyzm.wybiorczy/

 

Nasza niewiedza może powodować, że ocenimy kogoś zbyt pochopnie. Jeśli w dodatku wypowiemy to na głos, możemy niesprawiedliwie skrzywdzić swoją opinią. Zasada jest więc prosta: nie chcesz być oceniany jako rodzic, nie oceniaj innych!